Pro koho je určena?
Bonmotem lze konstatovat, že rodinná terapie je kontraindikována pouze tam, kde není k dispozici rodina. Trochu přesněji můžeme říci, že nejčastějším modelem vstupu do rodinné terapie je rodina s nezletilými dětmi, které se potýkají s poruchami chování, psychosomatickými obtížemi, poruchou příjmu potravy apod.
S jakými tématy lze do rodinné terapie obecně vstoupit?
Výčet důvodů k vyhledání rodinné terapie by byl možná nekonečný. Nejčastější témata u rodin s menšími dětmi či dospívajícími jsou citována výše. Pochopitelně systémové (rodinné) síly mohou v rodině generovat nejrůznější příznaky od těch ryze tělesných, přes psychosomatické až po čistě psychické.
Jak již bylo také zmíněno výše, jedinou rodinou, kde nelze rodinnou terapii provádět, je rodina chybějící. S přáním rodinné terapie obvykle nepřichází všichni členové naráz. Posílit motivaci každého z členů rodiny je úkolem prvních společných sezení. V případě potřeby mohu v úvodu komunikovat důvody a podrobnosti rodinné terapie s jednotlivými členy invidiuálně osobně.
Jak sezení probíhají?
Rodinná terapie standardně běží v režimu setkání 1× za 3-4 týdny. Přinejmenším v úvodních setkáních je zapotřebí přizvat všechny (podstatné) členy rodinného systému. V dalším průběhu se složení rodinných sezení může podle dohody různit. V rámci sezení obvykle společně probíráme jednotlivá aktuální témata, případně pracujeme s pomocí symbolů v pískovišti či pomocí kamenů nebo dalších pomůcek.
Jak se mohu přihlásit do pořadníku?
Pomocí on-line registračního formuláře, případně na e-mailu info@arteps.cz. Tam se také neváhejte obrátit s jakýmikoliv dotazy.