Individuální sezení

Pro koho jsou určena?
Individuální terapii poskytuji klientům a klientkám nad 18let věku. Nezletilým od 15let věku po předchozím (prvním) setkání všech zainteresovaných, tj. klienta/klientky a obou žijících rodičů a s jejich následným souhlasem. Děti mladší 15let přijímám do invidiuální práce zcela výjimečně na základě opodstatněných důvodů (viz FAQ – často kladené otázky).

S jakými tématy mohu do inviduálního sezení obecně vstoupit?
Výčet samozřejmě nemůže být nikdy kompletní, ale nejčastější motivací mohou být obtíže ze spektra úzkostných a afektivních poruch, poruch příjmu potravy, dále psychosomatické obtíže, existenciální krize, ale také snaha o sebepoznání a osobnostní rozvoj aj.

Kontraindikací jsou naopak diagnostikovaná floridní (akutně probíhající) psychotická onemocnění, těžké depresivní či manické stavy, zjištěná organická onemocnění, případně těžší stupně intelektového deficitu.

Jak sezení probíhají?
Sezení invidiuální terapie probíhají standardně 1× týdně s časovou dotací 60 minut. Celková doba terapeutické práce je pak individuální, obvykle však v řádu vyšších měsíců.
Základním terapeutickým rámcem je práce s pomocí dynamicky orientovaného (z psychoanalýzy vycházejícího) směru katathymně-imaginativní psychoterapie (KIP). Jde zjednodušeně řečeno o poměrně intenzivní práci na problémech klienta/klientky s využitím jí(m) imaginovaných obrazů, které nechávají vystoupit konfliktní symboly z nevědomí, jež lze v dalším průběhu zpracovat a integrovat. Jde tak metaforicky řečeno o terapii s pomocí symbolů, pod ochranou symbolů, neboť se přibližujeme jen k takovým konfliktním tématům a symbolům, na něž je klient/ka připraven/a.

Jednotlivá sezení jsou pak založena na vzájemném rozhovoru nad aktuálními tématy. Tato setkání mohou být prokládána společným imaginováním jednotlivých motivů, jejichž scénu následně klient po skončení sezení zakreslí. Kresby a symboly v nich pak mohou být inspirací k další terapeutické práci v návazných sezeních. Imaginovaní není nezbytnou podmínkou psychoterapie, stejně tak jako schopnost umě kreslit.

Alternativou k využití metody KIP je možnost práce v pískovišti (sand-playingu), tedy práce se symbolickým, zmenšeným světem, problémem či, řekněme, obrazem ze života klienta/klientky. Jde o jemný suchý (případně vlhký) písek v ohraničené nádobě, v němž lze využít také množství předmětů, jako symbolických zástupů nejrůznějších témat. Práci s pomocí sand-playingu ohraničuji na maximálně 6 setkání v intervalu nejvýše 1× měsíčně.

Jak se mohu přihlásit do pořadníku?
Pomocí on-line registračního formuláře, případně na e-mailu info@arteps.cz. Tam se také neváhejte obrátit s jakýmikoliv dotazy.